Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěž Zlaté dítě - O babičkách

30. 1. 2017

 V letošním roce se chceme zúčastnit soutěže Zlaté dítě. Podmínkou účasti je přečíst knihu, která byla v loňském roce oceněna literární cenou Zlatá stuha a jakýmkoliv způsobem ji zpracovat.  My jsme si vybrali knihu Klárka a 11  babiček a rozhodli se, že postupně navštívíme 11 babiček a něco zajímavého nebo inspirativního se od nich dozvíme.

 1. babička Boženka

Boženka začala chodit do knihovny v 10 letech. Dozvěděli jsme se, že nemá ráda detektivky, sci-fi a Harryho Pottera. Má ráda Neználka, pohádky, foglarovky, Julese Verna, mayovky, knihy od Eduarda Štorcha. Babička Boženka nám četla knihu Osada havranů. V knihovně je Boženka 15 let, knihovna je stará 42 let.

babicky-021-compressor.jpg

2. babička Milenka

Babička Milenka je holička. Pořád chodí na školení a učí se nové účesy. Už od 10 let věděla, co chce dělat. Malým dětem dává za stříhání bonbón. 

babicky-2-001-compressor.jpg

3. babička Pavlínka

Babička Pavla je matrikářka. Zapisuje, kolik lidí za rok zemře, kolik lidí se narodí, kolik lidí se přistěhuje a kolik lidí se odstěhuje. V Rovensku je 820 obyvatel.

babicky-2-013-compressor.jpg

4.babička Anička

Pracuje jako učitelka ve školce, má dvě dcery. Babičce je 53 let. Babička Anička pracuje už 36 let ve školce. Pracovala nejen v Rovensku, ale i v Bušíně. V sedmé třídě se rozhodovala, že bude zvěrolékařka, ale nakonec se rozhodla, že bude paní učitelka, protože skoro celá rodina byly taky paní učitelky. 

babicky3-011-compressor.jpg

5.babička Jiřinka

Ukázala nám ovečku a dvě jehňátka a řekla nám, že ovečka si vybral silnější jehňátko, dává mu napít mléko. Ale to slabší jehně nenechá, a když se chce napít, tak ho odstrčí. Babička Jiřinka nám řekla o králíčcích, že ty vrchní jsou jejich a ty spodní jsou jejího zetě. Vnučka Lucka si vybrala jednoho králíčka a toho si pojmenovala Zajda.  Má dvě morčata. Jedno je hnědé a druhé je bílé. Babička Jiřinka nám řekla, že dřív chovala pštrosy, tak nám ukázala fotky pštrosů. A vejce.

babicka-jirina-008-compressor.jpg

6.babička Maruška

 Dozvěděl jsem se, že má 4 vnoučata. Ivanku, Honzíka, Michalku a Alenku.  Nejprve pracovala v naší škole jako uklízečka, teď jako kuchařka. Vede s námi kroužek vaření.

babicky4-010-compressor.jpg

7. babička Zlata

Babička Zlatuška byla prodavačka, jako prodavačka pracovala 45 let. Hned první den v práci musela odházet 40 metráků uhlí. Pracovala jako prodavačka textilu. Dokonce ji jeden chlapík obvinil z krádeže. Má 67 let. Má 4 vnoučata – Janu, Vojtu, Míšu a Hanču.

babicka-zlata-002-compressor.jpg

8. babička Zuzanka

Babička Zuzanka nám zatančila  tanečky flamenca - tanec seviánu, i my jsme zkoušely flamenco. Bylo to těžký. Musíme na to mít šaty nebo sukni a umět rychle rozdělat vějíře.Má 5 vnoučátek. Bavilo mě to! 

babicky-zuzanka-061-compressor.jpg

9. babička Pavlínka

Od babičky Pavlínky jsem se dozvěděl, že má 1 vnučku Natálku. Má dvě děti – Kristýnu a Martina, ale ti už jsou dospělí.  Babička Pavlínka pracuje jako kuchařka. Tuto práci si vybrala, protože tady bylo místo.  S babičkou Maruškou vedou kroužek vaření. Mě to moc baví, protože chci být kuchařem. Když napadl sníh, pomohla nám po práci postavit sněhuláka a donesla mu z obchodu mrkev na nos.

babicky-081-compressor.jpg

10. babička Olinka

Babička je dělnice. Olinka nás učila plést z papíru. Má 3 vnoučata.Babička Olinka je z Valašska. Od babičky jsme se dozvěděli, že valašsky se děvčata řeknou cérečky, kolíčky kramlíkya a kluci ogaři. Babička nám ukázala, co upletla z papíru. Udělala například kuřátko, hvězdičku, hvězdičku a nebo sněhuláka a všechno to bylo z papíru.

babicky4-020-compressor.jpg

 

11. babička Dagmar

Babička Dáša má 5 vnuček - Markétu, Míšu, Moniku, Esterku a Lucku. Každou středu chodí do orlovny cvičit s babičkami a maminkami. Ale je to teda fuška.Dělali jsme různé poskoky, rozštěpy a další cviky. Nejvíc mě bavilo skákání přes neviditelné švihadlo.

babicka-dagmar-030-compressor.jpg